Snehové vločky a ľudia. Mária a Peter výskali od radosti a obdivovali snehuliaka, ktorého stavali. Mama sa dívala na nich spoza okna. Keď začali snehuliakovi formovať ramená, išla okolo nich spolužiačka Aiko. Aiko bola Japonka. Usmievala sa a chcela pomôcť pri stavaní...

Detská rubrika: Snehové vločky a ľudia

Mária a Peter výskali od radosti a obdivovali snehuliaka, ktorého stavali. Mama sa dívala na nich spoza okna. Keď začali snehuliakovi formovať ramená, išla okolo nich spolužiačka Aiko. Aiko bola Japonka. Usmievala sa a chcela pomôcť pri stavaní.
„Choď preč,“ kričala na ňu Mária. 

„To je náš snehuliak.“ Úsmev na tvári Aiko pohasol a smutná odišla. „Keby sme jej to boli dovolili, náš snehuliak by mal iste šikmé oči,“ povedala Mária tak, aby ju Aiko ešte počula. O chvíľu prišiel Karol. Jeho rodičia boli Rómovia. Aj on chcel pomôcť, ale nepochodil. „Asi by si chcel, aby sme snehuliakovu tvár natreli blatom. Amožno by mal byť celý čierny,“ zahlásil posmešne Peter. Mária sa súhlasne zasmiala. „Kto by vám chcel pomáhať, beloškovia,“ odsekol Karol. „Vôbec sa mi ten váš nemožný snehuliak nepáči,“ vyhlásil a s horkosťou odišiel. Mária za ním nahnevane zakričala: „Ty nám nebudeš nadávať!“ Mama bola stále za oknom a pozorovala deti. Po chvíli zavolala Máriu a Petra domov.

„Ach, mami! Videla si nášho snehuliaka?“ volala Mária už vo dverách. „Nazvali sme ho Snehový chumáčik!“ Mama sa usmiala. „Naozaj?“ spýtala sa. „Vieš, že kedysi žil muž, ktorého tiež volali Snehový chumáčik? Pozri sa do encyklopédie. Ten človek sa volal Wilson Bentley.“

Máriu neznámy muž zaujal a rýchlo sa ponáhľala, aby sa pozrela, čo je o ňom v encyklopédii napísané. Čoskoro sa vrátila do izby aj s veľkou encyklopédiou. „Našla som to,“ povedala mame. „Býval vo Vermonte. Mal zaujímavého koníčka. Študoval snehové vločky. Urobil veľa fotografií snehových vločiek. Pri pozorovaní zistil, že každá z nich je dokonalý kryštál, a ani dve nie sú rovnaké. Všetky sú však prekrásne!“ Mama prikývla. „tak je to aj s ľuďmi,“ povedala.

„Majú rozdielne vlasy, oči a farbu pleti. Všetkých však stvoril nebeský umelec – Pán Boh. A v Jeho očiach sú všetci rovnako krásni. Takže ak nechceme ísť proti Bohu, mali by sme aj my mať tento postoj.“ Mária zrazu zosmutnela. „Mami,“ ozvala sa po chvíli. „Dnes som Veľmi zarmútila Pána boha. Okrem toho aj dvoch spolužiakov. Vysmievala som sa im s Petrom za ich pôvod. Je mi to veľmi ľúto. Musíme aj ich poprosiť o odpustenie. Rada by som im povedala aj to, že Pán Boh ich rovnako miluje ako nás.“

„Ja sa ale bojím, že sme ich priveľmi ranili,“ dodal Peter. „Mami, pomôžeš nám?“ „Dobre, deti. Mám nápad. Choďte za nimi a ospravedlňte sa im a pozvite ich v mojom mene po vyučovaní na bábovku. A okrem toho vám navrhujem, aby ste si spolu postavili nového snehuliaka.“ Čo si o tom myslíš ty?

Myslíš si, že si lepší ako tvoj spolužiak, ktorý vyzerá inak ako ty, žije v iných podmienkach alebo nosí iné oblečenie ako ty? Pán Boh každého stvoril podľa svojho plánu. Dávaj pozor, aby si nepovedal, že je niekto horší alebo škaredší ako ty.

Z knižky Kľúče II., Ponaučenia evanjelia nielen pre deti
Pripravila: Mirka Marčeková